Keeledidaktik üllatab trükitud julgustükiga

19.03.2008
Raimu Hanson
Tartu Postimees

 

Keeledidaktik Toom Õunapuu äsja trükist tulnud «Vikerabielu» läbi lugenud kirjaniku Piret Bristoli sõnul on see raamat üllatav eelkõige temaatikalt, mis puudutab mehe ja naise vahelisi suhteid, ent ka meestevahelist armastust.

«Täiel määral mõistan nüüd Toom Õunapuu ühe tuttava ja eakaaslase sõnu, kes ütles, et Toom on imetlusväärne inimene ja teoks teinud kõik oma unistused,» lisas kirjanik. «Selle raamatu avaldamine on paras julgustükk.»

Sünnipäeva eelõhtul

Piret Bristol on üks neist, keda on linnaraamatukogu teada andnud kui «Vikerabielu» esitlusel teose kohta arvamuse avaldajast. Esitlus on autori 65. sünnipäeva eelõhtul, 24. märtsil kell 17 raamatukogu saalis.

Skandaalsevõitu jutukogu autor on ühtlasi koolikirjanik. Viimasel viiel aastal on ta avaldanud kaks kogumikku emakeeleülesandeid.

Eelmisel sajandil on temalt ilmunud perioodikas kümmekond laste- ja noorsoojuttu ning eraldi teosena pikem noorsoojutustus «Katkestusseis» (1989). Toom Õunapuu keelemetoodilisi trükiseid on ilmunud kümneid, mistõttu «Vikerabielu» on tema 54. raamat.

Autor käsitab fotodega illustreeritud jutukogu kui ilukirjanduse paroodiat. 15 lugu on kõvade kaante vahele võetud peaaegu elust enesest.

«Need valuliselt või piinlikult ausad jutud on minoorse alatooniga pihtimused, kus inimesed, olukorrad ja kohad on asjaosalistele tuttavlikud, dialoogid on autori fantaasia vili, kuna üllatuslõppe on tegelikult juhtunuga võrreldes mõneti atraktiivsemaks töödeldud,» märgib Toom Õunapuu. «Prototüübid on elanud või elavad meie keskel.»

Armastus ja vihkamine

Halbadena näivad tegelased ei pea autori sõnul nii halvad tegelikult olemagi. «Võib-olla nad üksnes võitlevad oma isikliku õnne eest kahtlasevõitu vahenditega. Ja headel on sageli lihtsalt vedanud, olgugi et nad seda alati ära teeninud pole,» lisab ta.

«Vikerabielu» juttude teemaks märgib autor armastust ja vihkamist, kus ükskõiksusel ei ole kohta.

Didaktikaprofessor Toom Õunapuu on tuntud ka oma näitemänguharrastuse poolest. Märtsi algul valmis DVD filmist «Akadeemik Obruchevi unenägu», milles ta mängib peaosalist.

 
Tagasi raamatu juurde