Jaanika Merilo "Rütmist väljas"
Andra Teede
Eesti Ekspress

 

Jaanika Merilo on Investeeringute Liidu esinaine, numbrite inimene, kes millegipärast kirjutas täiesti lummava luulekogu “Rütmist väljas”. Tõesti, võin ilma igasuguste süümepiinadeta oma juttu alustada väitega, et Betti Alveri kirjanduspree­mia sai siinkohal väärilise võitja ning sügist ei ole üldse vaja enam oodata. Ei saa lihtsalt uskuda, et paremat, terviklikumat, küpsemat debüüti enam tuleb.

Raamatu tagakaanel ütleb Ave Alavainu: “Hea luule ei vaja tõestamist. Ega eelmise lause lahtiseletamist. Hea luule on hea.” Ja muidugi, kuidas seletada lahti ridu “Sa ei suudle mind ja mina sind ei palu. / Paned käed mu niiskeks tõmbund pihku. / Tean, et vaikuses on talumatu valu. / Sina minus. Väljaspool on tühjus” (lk 35).

Peale Alavainu, teadagi, tulevad kohe seosed Ojamaa loomingu pehmema poole, Underi või Karevaga. Ikka nende suurte hingeliste ja suure hingega naistega meie kirjanduses. Sest kuigi naiselikkusel ja õrnusel on alati oht kalduda sonimisse ja ebausutavusse, on tema harvaks jäävat meisterlikku käsitlust tervendav kohata. Suvalise tsitaadina: “Öö järskudes nurkades kaikus / nii lämmatavmõistvalt me aeg / ja ainus, mis lagundas vaikust – / me nurkadest rebenev naer” (lk 43). Kusjuures riimid on väga lihtsad, aga autor kannab nad ilusti välja ja peaaegu kordagi ei takerdu mõte vormi külge.

Raamat on jagatud kaheks – tagapool rütmis-riimis luuletused, esimeses osas aga vabavärsilised tekstid ning mõlemad vormid sobivad. “Peale aastast Red Bulli / regulaarset tarbimist / ei ole märgata tiibu / küll aga on mehele / kasvanud sarved” (lk 10). Luuletuste vahel ja all on aga Herkki-Erich Merila rusketoonilised fotod, mis tervikule suure osa juurde annavad. Kooslus on ilus ja harmooniline.

Lugesin kuskilt, et “Rütmist väljas” nimetati kinkeraamatuks. See kõlab kuidagi liiga kommertslikuna säärase peene ja kõrgest kunstist asjakese kohta, aga samas teeb lootusrikkaks. Et, noh, annaks jumal, et inimesed üksteisele just sääraseid noorte Eesti autorite luulekogusid ja mitte mõttetühje klantsraamatuid kingiksid.

 
Tagasi raamatu juurde